ozdobnekoperty.pl
Ozdobne koperty, koperty na zamówienie
Koperty ozdobne - jak wybrać – krótki poradnik.
W życiu każdego człowieka są specjalne chwile, które chciałby (a może musiałby – bo tak wypada) przeżyć wspólnie z bliższą i/lub dalszą rodziną oraz znajomymi, czy przyjaciółmi. Czasami może chodzić tylko (aż) o eleganckie powiadomienie o takim wydarzeniu.
Zresztą te specjalne chwile (wydarzenia) dotyczą nie tylko osób i życia prywatnego - ale też organizacji, firm, urzędów etc. Urodziny, chrzest, pierwsza komunia, ślub, rocznica, spotkanie, zjazd, targi, nowe otwarcie, prezentacja, specjalny pokaz – tego jest naprawdę sporo...
Oczywiście w czasach Internetowej Rewolucji - część albo większość zaproszeń, życzeń czy informacji można zrealizować za pośrednictwem mediów społecznościowych, emaili czy ostatecznie poprzez rozmowę telefoniczną lub osobistą (werbalną). Jednak wyrazem szacunku dla osoby odbierającej tą informację (czy zaproszenie) jest zrobienie tego za pośrednictwem klasycznych rozwiązań – poprzez wręczenie kartki (osobiście lub listownie). Taka tradycyjna metoda , to także informacja dla drugiej strony, że to wydarzenie ma dla nas specjalny charakter.
Zatem kartka (zaproszenie, życzenia, uroczysta informacja) - po takim wyborze sposobu zawiadomienia pozostaje kwestia dobru kartki i decyzji czy do tej kartki dobierzemy też kopertę.
Sama kartka, nawet najpiękniejsza, niekoniecznie zrobi najlepsze wrażenie. To opakowanie - koperta - jest istotnym elementem. Oprócz zwykłej kwestii ochronnej (koperta chroni kartkę przed zabrudzeniem czy przypadkowym uszkodzeniem), koperta spełnia inne funkcje - informacyjna (może informować kto jest nadawcą informacji, kto jest adresatem, a czasami też wstępnie informować o wydarzeniu, którego dotyczy), okolicznościowa (dobór papieru, kształtu, koloru) informuje odbiorcę o wyjątkowości wydarzenia dla nadawcy (to nie jest zwykły list), ozdobna (koperta w elegancki sposób może spełniać funkcje estetyczne, świadczące o guście estetycznym nadawcy podkreślającym wagę wydarzenia), zaskoczenia ( nie dowiemy się do końca czego się spodziewać, dopóki nie otworzymy koperty – tak można osiągnąć efekt wow samej kartki – efekt pierwszego wrażenia).
W tym poradniku koperta jest tak samo ważna jak sama kartka – a może nawet bardziej ;-)
Pierwsza decyzja – wybór kształtu koperty
Koperta na zaproszenia, życzenia czy okolicznościowe informacje, powinna się wyróżniać. Kształt koperty, rozmiar, proporcje powinny być inne niż koperty do zwykłych wysyłek biurowych.
W zasadzie wszystkie koperty są prostokątami, dlatego warto wybrać „niebiurowy” kształt (proporcje koperty) – kwadrat (np. 140 mm x 140 mm czy 190mm x 190 mm), nietypowe wymiary (odpowiednio różne rozmiary od kopert standardowych np. typowa koperta biurowa DL to 110 mm x 220 mm, a C5 162 mm x 229 mm - można poszukać kopert np. 134 mm x 184 mm, 140 mm x 200mm, czy np. koperty na bileciki <vouchery, kupony> 70 mm x 110 mm).
Przy wyborze rozmiaru i kształtu koperty należy zwrócić uwagę na kilka elementów:
Koperta musi być większa od kartki (zaproszenia) pakowanej do środka – np. koperta 140 mm x 140 mm nie zmieści do środka kartki 140 mm x 140 mm – musi być zachowany odpowiedni luz, tak aby pakujący nie miał problemu z”ciasnym pakowaniem”, a adresat żeby się nie męczył z wyjęciem kartki z koperty (a później, żeby mógł w łatwy sposób schować kartkę do koperty.
Im więcej kartek składa się na zaproszenie, im większa jest grubość (gramatura) papieru, im więcej w kartce jest dodatków (dodatkowe karteczki, ozdobne wstążki, eko sznureczki, kokardy, składanki) tym większy również musi być zapas w rozmiarze pomiędzy kartką, a kopertą.
W przypadku wysyłki zaproszenia (kartki) pocztą – warto się zastanowić, czy ze względów estetycznych nasza koperta ozdobna nie powinna być zapakowana w zwykłą białą kopertę (większą) ochronną do celów pocztowych (dodatkowa ochrona przed zniszczeniem, zwykłe adresowanie, znaczki i stemple pocztowe).
Kartki często są produkowane w oparciu o niestandardowe rozmiary - co samo w sobie nie jest kłopotem. Jednak czasami – szczególnie przy ograniczonym budżecie warto sprawdzić jakie koperty wymiarowo są dostępne ( w jakich kolorach i z jakich rodzajów papieru). Produkcja specjalna zawsze jest droższa od produkcji dostępnej z półki sklepowej - czasami też trzeba dużo dłużej czekać. Kartkę najczęściej można przyciąć – z kopertami to się nie uda. Jeśli wydarzenie jest wyjątkowo ważne, to warto się zastanowić nad kopertami specjalnymi na zamówienie - „ masz tylko jedną szansę na zrobienie : pierwszego wrażenia :”
Klapka – jak koperta będzie zamykana / zaklejana
Koperty ozdobne mogę mieć różne sposoby zamknięcia:
zamknięcie samoklejące – Klej lateksowy jest naniesiony na klapkę i na samą kopertę, po zetknięciu się klapki z tyłem koperty w miejscu gdzie naniesiony jest klej następuje sklejenie obu warstw – zaklejenie koperty. Taki rodzaj kleju jest stosowany raczej w kopertach biurowych – koperty takie albo mają otwartą klapkę z klejem (+ klej na pleckach koperty), albo mają klej na zamkniętej klapce (+łamaną klapkę na pleckach koperty). Koperty te są bardzo trudne w zadruku – klej klei się w środku drukarki laserowej, atramentowej, a w maszynach offsetowych warstwa kleju może być zrywana w niektórych miejscach koperty (tam gdzie klej jest na otwartej klapce). Klapki dla kleju lateksowego mają kształt trapezowy (prostokątny). Tego rodzaju zamknięcia nie stosuje się raczej w kopertach ozdobnych - trudne w druku, dodatkowo klej się szybko starzeje pod wpływem wysokiej temperatury lub światła (np. słońca).
zrywany pasek samoklejący – Klej jest umieszczony na klapce i przykryty silikonowym paskiem zabezpieczającym, po zerwaniu którego, klej jest odkryty i można zakleić kopertę.
Klapki kopert z paskiem samoklejącym mają zazwyczaj kształt trapezu (prostokąta). Zazwyczaj łatwo jest drukować na tych kopertach, bo klej jest zasłonięty, a klapka zamknięta - zatem klej nie wypłynie w środku drukarki i jej nie uszkodzi (również nie zabrudzi). Takie koperty można stosunkowo długo przechowywać – najlepiej z dala od światłą i źródeł ciepła (np. kaloryferów w zimie).
zamknięcie klejone na mokro „do lizania” - „Do lizania” choć raczej nawilżanie tego kleju nie jest zbyt higienicznym sposobem aktywacji kleju. Klapka jest pokryta klejem dekstrynowym, który jest suchy i dopiero po nawilżeniu staje się lepki (klejący). Klapki takich kopert mają kształt trapezowy (prostokątny), a najczęściej klasyczny trójkątny (trójkąt z zaokrągloną końcówką lub zamknięte w szpic). Koperty te nadają się do druku – najlepiej drukarki atramentowe. Przy nieprawidłowym, lub bardzo długim, przechowywaniu klej na klapkach koperty może „pobrać” wilgoć z powietrza, co może doprowadzić do samozaklejenia się kopert lub sklejenia takiej koperty w drukarce (np. laserowej pod wpływem docisku wałków i wysokiej temperatury sekcji utrwalającej w takiej drukarce).
zamknięcie bez kleju i koperty bez klapki zamykającej – To jest najprostrzy sposób zamknięcia koperty – bez kleju. Koperty takie mogą mieć dowolny kształt klapki - trapezowy, w szpic, półokrągły. Mogą też nie mieć żadnej klapki, w kopertach specjalnych, gdy kartka jest pakowana do koperty „na wsuwkę” - koperty takie mogą posiadać specjalne wycięcie na palec do złapania kartki i jej wyciągnięcia z takiej koperty (kartka wtakiej kopercie może być też przewiązana tasiemką z efektowną kokardą wystającą poza kopertę. Raczej nie ma problemu z nadrukiem na takich kopertach.
Kształt klapki i zaklejenie koperty, a sposób przekazania kartki w kopercie.
Często sposób zaklejenia wynika z tego jakie akurat koperty są dostępne, a nie z tego co dokładnie potrzebujemy (dostępność konkretnych kopert w danym momencie). Generalnie przy wysyłaniu zaproszeń pocztą, przekazywaniu przez osoby trzecie – takie koperty powinno się zaklejać. Dodatkowo do rozważenie jest kwestia, czy jeśli wysyłamy piękną kartkę z ozdobną kopertą, nie warto dobrać – dla ochrony przesyłki drugiej, zwykłej (jednak dopasowanej) koperty.
Jeśli kartka jest wręczana osobiście, w zasadzie nie powinno się zaklejać koperty – odbiorca zazwyczaj od razu otwiera kopertę z kartką i ją czyta – więc lepiej , żeby nie „męczył się” z jej otwieraniem rozrywając klapkę.
Oczywiście koperty z paskiem samoklejącym, czy klejone na mokro nie muszą być w takiej sytuacji zaklejane – choć przy bardzo eleganckich kopertach z kartkami, biały pasek pod klapką na ciemnej kopercie z eleganckiego papieru niezbyt ładnie wygląda. Najlepszy rozwiązaniem dla takiej bezpośrednie sytuacji są koperty bez kleju lub koperty z wklejonym zrywanym kółeczkiem samoklejącym na czubku klapki trójkątnej (koperta taka jest delikatnie „zapieczętowana”, a nie całkowicie zaklejona).
Wiele osób ze względu na elegancki charakter kartki preferuje klasyczne klapki trójkątne lub „w szpic”. Takie koperty najlepiej nadają się do wręczania osobistego - klejone na mokro lub bez kleju. Przy wysyłce takiej koperty z kartką trzeba zakleić (klapka bez kleju wymaga dodatkowego nałożenia kleju - np. w sztyfcie), albo można rozważyć dodanie dodatkowej koperty ochronnej – wtedy nie trzeba zaklejać. W sytuacji, gdy część kartek jest wręczana osobiście, a część wysyłana najłatwiej wybrać jedne rodzaj kopert i odpowiednio ich nie zaklejać lub, tam gdzie jest to potrzebne, dodać klej.
Dobór papieru koperty
Papier z którego wykonane są koperty można opisać kilkoma parametrami. Najlepiej, jakby chociaż część parametrów papieru kartki i koperty były ze sobą powiązane.
Parametry papieru – dotyczą zarówno samej kartki jak i koperty:
kolor papieru – Najpopularniejszym kolorem papieru jest kolor podstawowy – biały. Wbrew pozorom jeden biały kolor nie jest równy drugiemu białemu kolorowi. Standardowe koperty biurowe są wykonane z podstawowych papierów offsetowych o bazowej białości. Dotyczy to tez kopert najtańszych („budżetowych”). Koperty i kartki powinny być produkowane z papierów o podwyższonej białości albo wręcz o wysokiej białości (taki papier posiada dużą zawartość wybielacza optycznego). Inne kolory to np. kremowy, delikatny écru, naturalny brąz, kolory pastelowe (czerwony, wiosenna zieleń, błękit etc), ciemne kolory mocne (czerń, butelkowa zieleń, granat etc), kolory opalizujące (mieniące się w świetle – perłowy, srebrny, złoty, ale też np. rubinowa czerwień, opalizującym niebieski, kwarcytowa czerń etc)
grubość papieru – Określa się (z pewnymi wyjątkami) w większości w oparciu o tzw parametr gsm (g/m2) – podaje on ile waży 1 m2 tego konkretnego papieru. Papiery biurowe to gramatura 70-80-100 gsm - papiery podstawowe białe kopert specjalnych 90-150 gsm, kolorowe koperty ozdobne 120-150-160 gsm (choć w ofercie są dostępne czasami niektóre kolory podstawowe w gramaturze 80 gsm). Im grubsza koperta tym lepszy (bardziej elegancki) efekt. Można też wykonać koperty np. 230-250 gsm - choć to już wyższa półka cenowa..... Nie zawsze określone kolory są dostępne w najlepszej pożądanej gramaturze – np. papiery złoty, srebrny najczęściej jest dostępny w gramaturze 120 gsm i 300 gsm (ta gramatura to już w zasadzie karton i nie nadaje się do typowych kopert).
wykończenie papieru – Papier białe i écru występują zazwyczaj w ersji standardowej i gładkiej (satyna – papier gładzony), rzadziej jest wykorzystywany papier o strukturze specjalnej na powierzchni – papier żeberkowane, o strukturze płótna, „chmurki”.
Na zamówienie specjalne mogą być wyprodukowane koperty z papierów specjalnych- nietypowych: np. półprzezroczysta kalka mleczna (lub kolorowa), papier pergaminowy lub np. prążkowany papier pakowy NATRON.
Przy doborze kartek i kopert warto trzymać się kilku zasad – kartka wykonana z grubszego papieru, niż papier koperty; dodatkowy luz na wymiarze pomiędzy kopertą, a kartką ( zazwyczaj 5-10 mm wystarczy), kolorystyka (rodzaj papieru) kartki i koperty nawiązują do siebie kolorem, wykończeniem, strukturą..... Na końcu można jeszcze rozważyć kwestię nadruku, tłocznia kolorową folią, lakowaniem zamknięcia koperty etc..... Kwestia wyboru osoby zamawiającej, pomysłu, gustu, czy posiadanego budżetu.
Jesteśmy specjalistyczną firmą produkującą i drukującą wszelkiego rodzaju koperty. Działamy już ponad 20 lat w Warszawie i w całej Polsce. Sprzedajemy standardowe koperty papierowe, koperty ochronne i bezpieczne, koperty ozdobne i kolorowe.
Drukujemy w naszej specjalistycznej drukarni na kopertach techniką cyfrową, offsetową, sitodrukową - również pełen zadruk 100 % powierzchni - CMYK, PANTONE, tłoczenia, złocenia, personalizacje.
Wykonujemy na zamówienie nietypowe koperty kreatywne - specjalne wymiary, ze specjalnych papierów (papiery ozdobne i kolorowe, kalki, papiery eco, wysokie gramatury do 300 gsm), koperty z nietypowym wykończeniem (różne kształty, zamknięcia, nacięcia i wycięcia, folia, lakier), krótkie (od 20 szt) serie i duże nakłady.
Oferujemy również komplementarne usługi poligraficzne - papiery firmowe, zaproszenia, katalogi, kartki okazjonalne, pieczątki, grawerowanie laserem.
Nasze motto:
Najlepiej znamy się na kopertach!
📞 +48 512 450 777
📨 kontakt@ozdobnekoperty.pl